Spis treści:
Подготвяте се за първия си старт в триатлона и сте на път да започнете тренировки в открити води? Струва си да осъзнаете, че плуването в открити води се ръководи от съвсем различни правила, отколкото плуването в басейн. В това ръководство ще се съсредоточим върху основните аспекти на безопасността и потенциалните опасности, с които може да се сблъскате, когато плувате в езеро, река или море. Предлагаме също така коя екипировка за плуване в открити води ще увеличи значително комфорта и увереността ви във водата.
Плуване в открити води или плуване в открити води, е ключов елемент при подготовката за участие в състезания по триатлон. То се осъществява в естествена водна среда, като морета, езера или реки. За разлика от плувните басейни, откритата вода предлага широки пространства, липса на фиксирани опорни точки (напр. определени писти за бягане) и разнообразие от водни и атмосферни условия. Поради това тренировките изискват от триатлониста да има подходяща екипировка (неопренов костюм, буй и др.), физическа подготовка, техника на плуване, както и специални умения като: навигация или справяне с извънредни ситуации и различни условия.
Независимо дали целта ви е да се подготвите за първото си състезание по триатлон, да спечелите медал или просто да надскочите собствените си граници, безопасността трябва да е основен приоритет за всеки любител на плуването в открити води. Ето защо си струва да знаете и да следвате няколко основните принципи за безопасно и ефективно обучение в естествени водни басейни.
Преди да излезете на вода, проверявате прогнозата за времето и състоянието на водата.. Избягвайте да плувате в случай на силни течения, бури, бурни вълни или лоша видимост. Не забравяйте, че дори привидно спокойните и познати води могат да станат опасни, ако метеорологичните условия внезапно се променят. Трябва да се съобразявате с появата на вълни, водни течения и др. В допълнение към това е добре да запомните, че водата в естествените водоеми не е толкова чиста, колкото в плувен басейн, и тук ще се сблъскате с риби, водорасли и други елементи на водната флора и фауна. Затова всеки път Бъдете нащрек и наблюдавайте внимателно заобикалящата ви среда. Тренирайте само в зоната, предназначена за плуване.
Винаги плувайте в компанията на друг човек. Това може да е друг плувец, както и някой от брега, който просто наблюдава тренировката ви. В случай на спешност партньорът/партньорката ви може да ви помогне или да се обади за помощ. Определете общи сигнали за комуникация и план за действие при извънредни ситуации. Ако сте тръгнали да тренирате сами, споделите плановете си с човек, на когото имате доверие.. Уговорете се, че лицето ще очаква завръщането ви в определено време. Не забравяйте, когато отивате на определено място, да проверите къде можете да намерите помощ, ако имате нужда от такава.
Преди да влезете във водата, направете следното. загрявка на сушата, за да подготвите тялото си за усилието. След това влезте във водата, наведете яката и ръкавите на скафандъра, така че да се влее малко вода. Това не само ще позволи на тялото ви да свикне с температурата на водата, но и ще ви помогне да разположите оптимално пяната. Следващата стъпка трябва да бъде плуване на брега, и едва когато тялото ви е готово за по-голямо усилие, навлезте по-навътре във водния басейн.. Осъзнайте своите умения и ограничения. Особено по време на първите си тренировки в открити води не рискувайте да плувате твърде далеч от брега или в условия, които може да са непосилни за вас. Ако почувствате умора или нестабилност, прекратете плуването и се върнете на брега.
Ако се разболеете във водата, получите спазъм, случайно се блъснете в риба и т.н., най-важното е да не изпадате в паника. Опитайте се да успокоите дишането си и да се възползвате от плавателните свойства на неопрена. Легнете по гръб, отпуснете се и оставете пяната да ви държи на повърхността. Когато ситуацията се успокои, се върнете към плуването.
Струва си да се помни, че за разлика от плувния басейн, в естествените водни басейни няма обозначени пътеки, които ясно да указват в каква посока трябва да се движат масите. Затова съществена част от обучението в открити води е да се научите да навигирате, за да можете съзнателно да навигирате в открити води. Умението да се ориентирате по отношение на контролни точки на брега или с помощта на буйове може да ви помогне да поддържате правилен курс на плуване. Изградете си навика да гледате напред, когато вдигате глава, преди да поемете въздух (наляво или надясно). Съсредоточете се върху мястото, където искате да отидете. В началото работете върху подобряване на техниката на плуване, особено върху ефективността и ефикасността на движенията, вместо да се съсредоточавате върху постигането на възможно най-добри времена. Можете да се консултирате с треньор по плуване или да записвате тренировките си, за да оцените точно техниката си и да определите областите за подобрение.
Струва си също така да организирате да тренирате с група други плувци или да посещавате организиран курс по триатлон, които ви позволяват да симулирате стартовите условия по време на състезание. Това включва главно стартиране, когато всички състезатели започват да влизат във водата заедно (т.нар. пералня), и практикуване на плуване в тълпа, така че да се чувствате комфортно сред други хора и да знаете как да се движите ефективно в голяма група.
Пригответе си и топли дрехи, за да можете да се преоблечете бързо след тренировка и да избегнете измръзване. Също така ще имате нужда от храна след тренировка и нещо за пиене (напр. чай).
Редовните тренировки в открити води ще ви помогнат да придобиете увереността и уменията, необходими за успешно и безопасно преминаване на плувния етап от триатлона. Освен че ще подобрите физическата си форма, плуването в открити води ще ви позволи да се насладите на красотата на природата и да изживеете незабравими водни приключения. Не забравяйте, че правилата за безопасност са ключови за успешното и безопасно обучение в открити води. Спазването им ви помага да сведете до минимум рисковете и да извлечете максимална полза от времето, прекарано във водата, като същевременно запазите здрав разум и предпазливост.
Освен въпросите на безопасността, по време на обучението в открити води от съществено значение е и подходящото оборудване, което може значително да увеличи комфорта и увереността във водата. Това включва, но не се ограничава до буй, неопрен, очила и плувна шапка. Може да искате да носите и свирка, за да привлечете вниманието към себе си в аварийна ситуация.
Изпробвайте различни видове екипировка за плуване, за да откриете тези, които ви подхождат най-добре и осигуряват максимален комфорт при плуване. Тренирайте плуване с банския костюм за триатлон, който възнамерявате да носите по време на състезанието. Знаейки как се чувствате в банския костюм и как той влияе на техниката ви на плуване, можете да предотвратите изненади в деня на състезанието.
Температурата на водата в естествените водни басейни дори през лятото може да бъде сравнително ниска, така че една от основните части на екипировката за плуване в открити води е скафандър. Неопренова пяна Тя трябва да осигурява адекватна терморегулация и пълна свобода на движенията, а видът и дебелината ѝ трябва да са съобразени с целите на обучението и температурата на водата. Освен това триатлонните скафандри осигуряват плаваемост и насърчават добрата стойка по време на плуване.
Бой за ул ов е основна част от оборудването при плуване в открити води. Конструкцията, оборудвана с въздушни камери и дръжки, има и ремък, който се носи на височината на кръста. Благодарение на високата си плаваемост, буят плува над водата, осигурявайки добра опорна точка в спешни случаи Например, в случай на спазъм, влошаване на състоянието и т.н., той ви позволява да се хванете и да дишате известно време или да сигнализирате, че имате нужда от помощ. Освен това ви прави по-видими за други плувци, спасители или хора на брега. Боят може да бъде надуваем (по-лек) или полиетиленов (по-тежък).
Следните са най-подходящи за обучение в открити води очила за плуване предназначени за този вид плуване, т.е.: оборудвани с много широк зрителен ъгъл, затъмнени лещи и UV филтър за ефективна защита на очите от слънчевите лъчи. Заслужава си да се отбележи и мекият ръб.
По време на състезанията по триатлон шапките обикновено се осигуряват от организатора, но за тренировки собственият ви модел ще ви бъде от полза. Изберете неопренова капачка, които ефективно ще предпазят главата и ушите ви от студа. Изберете модел, който оптимално пасва на формата на главата ви и е в ярки цветове, за да сте по-видими за околните.
За да осигурите правилна терморегулация, си струва да се снабдите с
неопренови ръкавици и чорапи, Материалът на неопрена е разработен така, че да намалява риска от хипотермия и нараняване. Когато избирате якето си, обърнете внимание на качеството и дебелината на неопрена, подсилването в критичните зони, нивото на водоустойчивост, както и на ергономичния и безшевен дизайн за оптимално прилягане и свобода на движенията.