Spis treści:
За новаците в света на скейтборда изборът на правилния модел скейтборд може да се окаже доста проблемен, особено когато в търсенето се появят имена като longboard, waveboard или cruise, които не ви казват много. В следващата статия ще характеризираме най-популярните видове скейтбордове и ще предложим коя разновидност е подходяща за начинаещ скейтър.
Произходът на скейтборда, който първоначално е представлявал дъска с монтирани отдолу колела за ролкови кънки, датира от 50-те години на миналия век. Създателите му са калифорнийски сърфисти, които търсят алтернатива за тренировки, когато условията за сърфиране не са подходящи. Един от привържениците на тази нова форма на тренировка е Лари Стивънсън, който разработва първия професионален скейтборд и изобретява киктейла – извит край, който позволява да се изпълняват различни трикове. През 70-те години на ХХ век скейтбордингът започва да се развива благодарение на два фактора – полиуретановите колела и развитието на олие или скока, чийто пионер е Алън Гелфанд. Друго име, което е добре познато на любителите на скейтборда, е легендарният Тони Хоук. Той е първият, който изпълнява 900-градусов завой на скейтборд (2,5 оборота) и еволюцията 360 Varial McTwist, при която дъската се завърта на 900 градуса, а ездачът – на 540 градуса. Освен това през 1998 г. в сътрудничество с Activision е създадена известната поредица от игри Tony Hawk’s. Днес скейтпарковете и райдърите са неизменна част от пейзажа на големи и малки градове, а пазарът е пълен със специализирано оборудване, дрехи и обувки, предназначени за каране на скейтборд на различни нива на умения.
Лонгборд, уейвборд, круизен, класически или електрически – Това са само някои от най-популярните видове скейтбордове, които могат да бъдат открити на улицата или в скейтпарка. Всяка версия има свои уникални характеристики и предназначение за каране в определен стил или за изпълнение на различни видове трикове.
Той има овална форма и е оборудван с дъска, широка 7-9 инча и дълга 30-32 инча, 5 колела (меки – за каране в града, или твърди – за движение в скейтпарк) и две оси. Традиционният скейтборд, познат още като скейтборд, е подходящ основно за каране по равен терен, но благодарение на шкурка върху дъската, която осигурява високо ниво на сцепление, той може да се използва и за салта и олиета).
Той има по-дълги оси и по-големи колела в сравнение с класическия борд. Това позволява по-бързо каране и е чудесно за преодоляване на по-големи разстояния. Лонгбордовете могат успешно да се използват за каране по терени с малки хълмове или като транспортно средство. Това е универсален вид скейтборд, който е подходящ както за начинаещи, така и за напреднали. Лонгбордовете могат да се използват и за каране в стил карвинг, т.е. за завиване.
Този тип скейтборд е с по-къса палуба и по-големи колела от стандартния вариант. Освен това той се отличава с ергономичен дизайн, който улеснява маневрирането. Круизерът е предназначен главно за каране в градски условия и на къси разстояния.
Така нареченият fishboard е по-малка версия на круизъра. Дъската с форма на риба има стабилни колела, а компактният ѝ дизайн я прави лесна за транспортиране и пренасяне (побира се например в раница). Височина
fishboard е подходящ за по-млади потребители, но възрастните също могат да го използват за градско шофиране.Благодарение на въртящите се на 360 градуса колела, на дъската за вълни не използвате краката си, за да се оттласнете. В този случай трябва да балансирате правилно тялото си, за да се движите в правилната посока, което води до по-добра координация на движенията и ловкост Waveboard позволява т.нар. streetsurfing, т.е. сърфиране на сушата.
Downhill е дъска, предназначена за каране с висока скорост по стръмни склонове. Тя има по-дълга и по-широка палуба, по-големи колела и широко разположена ос, което води до голяма стабилност и позволява по-добро ускорение в сравнение с класическата версия. Тя е подходяща и за състезания по слоупстайл (състезания по фрийстайл).
Снабдена с електрически мотор, дъската е лесна за придвижване и не изисква големи физически усилия за каране. Скоростта (до 10 км/ч) се контролира с дистанционно управление. Електрическият скейтборд ще докаже своята стойност като средство за транспорт – обикновено можете да изминете до 25 км с едно зареждане.
С фрийстайл скейтборда се изпълняват трикове и каскади. Той е с по-къса палуба и по-малки колела, което ви позволява да извършвате прецизни движения и скокове.
Конструирани са за офроуд каране, например в планини и пясък. Маунтинбордът има дълга палуба, помпани 8-инчови колела с протектор и джанти.
В началото на карането на дъска е важно да усъвършенстваме техниката и стила си на каране. Това е и моментът, в който ще можете да изясните очакванията или предпочитанията си по отношение на използването на дъската и карането върху определена повърхност. За да улесните навлизането си в света на кънките, най-добре е да посегнете към скейтборд от типа
лонгборд или круизър . Конструкцията им улеснява запазването на равновесие и осигурява стабилно каране, което е важно за придобиване на основни умения за каране. Освен това круизърът гарантира добра маневреност, която ще оцените, когато карате в града, докато изберете лонгборд, когато искате да преодолявате големи разстояния и да карате по неравен терен. Освен това тези видове скейтбордове си струва да се избират първоначално с размери между 32 и 42 инча, които са благоприятни за усвояване на баланса.Ако целта ви е да научите различни каскади в скейтпарка, посегнете към
класически скейтборд оборудвани с твърди колела. За дете в началото на приключението със скейтборд си струва да изберете скейтборд, който ще му позволи да се движи свободно по тротоари или асфалтови пътеки.