Spis treści:
Протекторите за ролери трябва да са основна част от екипировката на всеки колоездач, независимо от нивото му. Правилно монтираната защитна екипировка дава възможност за безопасно каране сред другите участници в движението, по повърхности, пълни с неравности и хълмове, или намалява рисковете, свързани с усвояването на нови умения. Научете кои протектори за ролери да изберете и какво да търсите, когато ги купувате.
Преди да се научите да падате безопасно на ролкови кънки или да придобиете умения след дълга пауза, е добре да се снабдите с
протектори , които преди всичко ви предпазват от нараняване. Подходящите протектори за коляно, китка и лакът ще ви помогнат да намалите болезнените последици от падане върху твърда повърхност, удар в препятствие или сблъсък с друг колоездач или пешеходец. Въпросите за безопасността трябва да се вземат предвид и от по-опитните любители на скейтборда, за да се сведе до минимум рискът от сериозни наранявания както по време на екстремни каскади в скейтпарка, така и при придвижване в града.Особено в началото на приключението ви в този спорт, качествената защитна екипировка ви осигурява комфорт при каране и учене, а това насърчава желанието за развитие и усвояване на нови умения. С удобни аксесоари, които гарантират свобода на движенията, ездата е по-приятна и е по-вероятно да искате да ги носите отново
ролки и излезте навън, за да се движите. Освен това ролковите подложки често са многофункционални – могат да се използват при каране на скейтборд, скутер или велосипед.Лактите, китките и коленете са частите на тялото, които са най-податливи на наранявания при каране на ролери за развлечение или спорт. За да осигурите максимална защита за себе си или за детето си, носете комплект, състоящ се от: протектори за колене, лакти и китки.
Основна част от оборудването трябва да бъде ролкова каска. Той ще предпази главата от въздействието на леки удари, падания, сблъсъци с други скейтъри и т.н. Наред с другите неща, каската трябва да: приляга правилно към размера и формата на главата, да лежи ниско на челото и да не пада при навеждане назад/повдигане на главата. Страничните ремъци и ремъците точно под ухото трябва да образуват Y-образна форма.
Специален къси панталони за скейтъри, които имат за цел да предпазят опашната кост и бедрата от натъртване, например.
Китките имат доста деликатна структура и лесно се нараняват (разтягане, изкълчване, изкълчване или счупване), още повече при пързаляне, където обикновено ръцете са тези, с които искаме да смекчим падането. За да се сведе до минимум рискът от нараняване, свързан с поставянето на китката под опасен ъгъл, трябва да се поставят протектори за китки. Съществуват модели под формата на ръкавици, чиято основна функция е да предпазват кожата на ръката от протриване, както и версии с гривна (вградена или подвижна) за защита на костите и ставите. Когато купувате този вид защитна екипировка, обърнете внимание на ергономичната, неограничаваща форма и дишането на материала. Избирайте протектори за китки с трайно закопчаване с велкро, които ще осигурят адекватна опора за тази част на ръката и които, благодарение на регулируемата си ширина, предлагат максимално възможно прилягане. Някои протектори за китки са оборудвани с гел подложки, които, наред с другото, абсорбират ударите и осигуряват по-добро разпределение на натиска по време на падане.
Наколенките предпазват от одрасквания или натъртвания на коленете, но също така и от по-сериозни увреждания, така че те трябва да са основна част от екипировката на всеки скейтър. Наколенките имат твърда обвивка отпред (например от пластмаса), мека подложка отвътре и ластик. Изберете модел, изработен от дишаща материя, която ще осигури адекватно отвеждане на влагата от кожата, с ергономичен дизайн и с възможност за регулиране с велкро или каишки за свободно прилягане според нуждите и параметрите на скейтъра.
Друга важна част от защитния комплект, особено за начинаещи или любители на кънки и деца. Протекторите за лакти имат конструкция, подобна на тази на наколенките – здрава обвивка и лента от еластични материали, закрепена с велкро или клипси.
За да могат ролковите подложки да работят по най-добрия начин, те трябва да пасват правилно на параметрите на потребителя. За да определите какъв размер ви е необходим, пригответе си шивашки метър и лист хартия/бележник, за да запишете резултатите. Измерете обиколките на коленете (на височината на капачката на коляното) и лактите си и сравнете резултатите с таблицата за размери на производителя. Повечето налакътници и наколенки се предлагат в размери XS, S, M и L, но няма стандартизирани параметри за всеки конкретен размер (те могат да варират при различните производители).
При протекторите за китки, освен измерването на обиколката на височината на кокалчетата, височината и теглото на потребителя оказват влияние върху избора на правилния размер. Например, ако сте високи между 1,40 м и 1,55 м и тежите 25-50 кг, трябва да ви пасне размер S, за хора с ръст до 1,70 м и тегло над 50 кг – размер M, а ако сте високи между 1,70 м и 1,85 м, се препоръчва размер L. Важно е също така да не забравяте да изберете правилния модел за вашия пол, тъй като например дамските протектори са проектирани да пасват на женските китки, които обикновено са по-тесни от мъжките.
Протекторите за ролки трябва да са изработени от леки и издръжливи материали, устойчиви на механични повреди и претоварване, като например:
Освен това е добре протекторите за колене, лакти и китки да гарантират адекватна циркулация на въздуха, за да поддържат кожата суха и да предотвратяват прекомерното изпотяване. Екипировката трябва да може лесно да се регулира, за да гарантира перфектно прилягане и да не ограничава движенията.
Когато купувате протектори за ролери, съобразете ги с нивото си на тренираност и стила на каране и обърнете внимание на:
В случая на ролкови подложки за дете, Преди всичко избирайте модели, предназначени за най-малките водачи, със сертификати и одобрения, потвърждаващи съответствие със стандартите за безопасност (напр. EN 14120:2003). Адаптирайте защитната екипировка към теглото и височината на детето и се уверете, че тя не се изплъзва случайно или не причинява дискомфорт (напр. прекомерен натиск, триене и др.). За да насърчите детето си да носи защитна екипировка при каране на ролери, дайте добър пример и сами притежавайте екипировката, а на детето оставете да избере цвета или дизайна, който предпочита.
Правилно подбраните протектори за ролери са ключът към безопасното практикуване на този спорт. При покупка е важно да се обърне внимание на вида на протекторите, материала на изработка, приспособяването им към индивидуалните параметри и нужди на колоездача, както и на сертификатите, потвърждаващи съответствието със стандартите за безопасност. Надеждни протектори за колене, лакти и китки от водещи производители на скейт оборудване и аксесоари: Rollerblade, K2, FILA, IMPALA, Powerslide или Tempish, ще намерите в нашия онлайн и стационарен спортен магазин Sportano.bg.