Spis treści:
Карането на скейтборд започва със запознаване с екипировката и трениране на равновесието, а едва след това идва време за усвояване на основните маневри, т.е. спиране, падане и завиване, наред с други. Ето нашите съвети за това как да започнете да карате скейтборд, за да се възползвате от всички предимства на карането на скейтборд.
Карането на
скейтборд е популярно занимание за свободното време и средство за придвижване, но също така и начин да се запознаете с нови хора със сходни интереси. При карането ангажирате почти цялото си тяло, така че редовното каране или тренировките в скейтпарка имат положителен ефект върху физическа подготовка и укрепване на мускулите, предимно на краката (бедрата и прасците), но също и на коремните и гръбните мускули. Освен това ускоряване на метаболизма и изгаряне на много калории. Един час каране на колело е с около 300-600 ккал по-малко (в зависимост от индивидуалния ездач и интензивността на усилието), така че карането на скейтборд може да бъде чудесна помощ при оформянето на фигурата. Някои от най-важните умения, които скейтърът придобива, са баланс и координация. Защото карането на дъска включва, наред с други неща. преодоляването на препятствия, усвояването на нови умения и изпълнението на каскади с различна степен на трудност, е полезно да повишаване на самочувствието i стимулира творчество.Други ползи от карането на скейтборд:
В началото на приключението си с кънките трябва да се уверите, че разполагате с подходящото оборудване, което означава, че освен скейтборд, който отговаря на вашите параметри (височина и тегло) и умения, ще ви е необходимо: каска, протектори, ръкавици и равни подметки с добро сцепление. Добре е също така да носите дебели и високи чорапи, които, наред с другото, ще намалят риска от ожулвания при падане. Съществено аксесоари за дъски от такива известни производители като: FILA, K2, Tempish, Rollerblade, Mechanics, Razor, Element, IMPALA, Powerslide, или Giro, можете да намерите на адрес Sportano.bg.
Основното умение, върху което трябва да работите, когато се учите да карате скейтборд, е да пазите равновесие. Намерете място с равна, безопасна повърхност и слабо движение – това може да е тревната площ пред дома ви, тротоарът или асфалтовият площад. Можете успешно да започнете да правите първите си стъпки и да свиквате с дъската върху килима в стаята си. Застанете на дъската с единия крак перпендикулярно на дъската, а другият крак е успореден на ръба на дъската. Свийте краката си в коленете и наклонете торса си напред, така че да уловите правилния баланс. Можете да се опитате да тренирате равновесието си върху дъската, като застанете веднъж на единия и веднъж на другия крак и задържите позицията за 3-5 секунди.
Кой крак ще отблъснете и кой ще поставите на дъската, зависи от индивидуалните предпочитания:
За да се пързаляте напред, поставете избрания крак върху дъската, така че да се завърти по посока на движението. След това отблъснете леко другия крак и когато скейтбордът започне да се движи, поставете този крак на опашката (задната част на дъската). Завъртете предния си крак така, че да е успореден на задния.
Най-важното правило за падане върху скейтборд е да се пазите от падане върху ръцете, особено при висока скорост. Това крие риск от сериозни наранявания, включително счупване, тъй като обикновено се защитаваме от падане, като държим ръцете си сковани и изправени в лактите. По-безопасен начин за смекчаване на падането е да се приземите върху възможно най-голяма повърхност на тялото, например отстрани. За да намалите болезнените последици от падане, опитайте се да намалите центъра на тежестта си колкото е възможно повече.
Спирането е друго важно умение за безопасно управление на борда и намаляване на скоростта. Някои от основните начини за спиране на борда включват:
За да се завъртите на дъската, трябва да поставите предния си крак перпендикулярно на скейтборда, а задния – успоредно на ръба на дъската, да сгънете леко краката си в коленете и да държите центъра на тежестта си ниско. За да завиете надясно, прехвърлете тежестта на тялото си върху левия крак и насочете задната част на дъската в желаната посока. Завъртането наляво се извършва по същия начин, само че пренасяте тежестта на тялото си надясно. Ключът към изпълнението на маневрата за завиване е да запазите равновесие, да поддържате правилната скорост и да не прекалявате с натиска на петите върху дъската.
Оли или скачане със скейтборд, Това е основен трик за начинаещи скейтбордисти. Овладяването му ви позволява да научите по-напреднали трикове, като например. поп shov-it (завъртане на скейтборда около собствената му ос) или kickflip (завъртете платката на 360 градуса около надлъжната ос). За да извършите олие, наберете скорост, свийте краката си в коленете и изпънете ръцете си напред. Отблъснете се силно с опашката и едновременно с това издърпайте предния си крак нагоре. Изскочете и изправете краката си във въздуха. За да се приземите след скока, преместете задната част на дъската, така че да падне наравно с колелата (дръжте краката си свити в коленете, за да смекчите приземяването).
Редовността и реалистичните цели са ключът към научаването на скейтборд. За да не се обезкуражавате след първите неуспехи, започнете с основните маневри и едва когато ги овладеете, постепенно увеличавайте нивото на трудност, преминавайки към салта, слайдове или грайндове. Винаги се грижете за безопасността си, за да сведете до минимум риска от нараняване (носете каска и налакътници и наколенки). Практикувайте упоритост и търпение – опитвайте се да не се отказвате след неуспехи, а последователно се учете да карате ефективно и да усвоявате повече трикове, и с всяка сесия ще ставате все по-добри и по-забавни.