Spis treści:
Появата на треперене може да означава хипотермия. Вместо да подценявате сигнала на тялото си, намерете безопасно и топло място, където да се стоплите, или облечете допълнителен слой дрехи. Разберете как да разпознавате различните състояния на хипотермия и как трябва да изглежда първата помощ.
Хипотермията, наричана още хипотермия, е състояние, при което телесната температура е по-ниска от 35 градуса по Целзий. При хипотермия тялото се охлажда по-бързо, отколкото може да генерира топлината, необходима за правилното му функциониране. Леката хипотермия обикновено завършва с простуда. В случаите на тежка хипотермия – точката, при която телесната температура е под 28 градуса по Целзий – настъпва смърт.
Телесната хипотермия може да настъпи в резултат на продължително излагане на много ниски температури на въздуха (в комбинация с висока влажност) или на водата (тя охлажда тялото по-бързо от въздуха). Проблемът най-често възниква през зимата, когато например не съобразяваме облеклото си с метеорологичните условия, намокряме се, ходим на високопланински експедиции или на моржове (къпане в студена вода). Хипотермията може да бъде причинена и от потискане на метаболитните процеси, някои хронични заболявания, недохранване или антидепресанти или успокоителни. Недоносените бебета, родени преди 26.-28. гестационна седмица (липса на кафява мастна тъкан), също са изложени на риск от хипотермия.
Хипотермията води до забавяне на всички жизнени процеси, което означава по-ниска ефективност, липса на концентрация и осъзнаване на заобикалящата среда, което в крайна сметка може да доведе до сериозни инциденти, застрашаващи не само здравето, но и живота. Най-сериозната последица от хипотермията може да бъде смърт. Съществуват 4 степени на хипотермия – от лека, при която човек е в съзнание и може да се грижи за себе си, до критична, при която настъпва сърдечен арест. Видът на симптомите до голяма степен зависи от степента на имунитета на индивида.
Леката хипотермия е състояние, при което телесната температура е между 35 и 32 градуса по Целзий. Човекът е в съзнание, малко отслабнал и уплашен, но може да се грижи за себе си. Други симптоми:
Симптоми на умерена хипотермия:
Острата хипотермия се проявява като:
Критичната хипотермия настъпва, когато телесната температура падне под 24 градуса по Целзий. Симптоми:
Основният принцип при оказване на първа помощ при хипотермия е действието да бъде съобразено с етапа на хипотермия в организма. Необходимо е тялото да се затопля постепенно и бавно (напр. като се поставя леко затоплена кърпа върху главата, гърба, врата и бедрата, за да се предотврати по-нататъшната загуба на топлина) и да се хидратира адекватно тялото. Трябва да се дават топли (не горещи) напитки с добавена захар. Ако дрехите са мокри, те трябва да се свалят/разпънат и човекът да се покрие с одеяло, спален чувал или топла дреха. Следете човека през цялото време и не се подвеждайте по изказвания като „Добре съм“, „Ще се оправя“ и т.н., тъй като човекът може да е затруднен да прецени ситуацията поради хипотермия.
Ако състоянието на човека не се подобри или ако симптомите се влошат, трябва да се потърси лекар. Ако човекът не диша или пулсът му не се усеща, започнете изкуствено дишане и продължете да го правите, докато пристигне медицинската помощ или докато човекът дойде в съзнание. Трябва да се помни, че при остра хипотермия сърцето и белите дробове работят много бавно, така че е необходимо да се проверяват жизнените функции до 1 минута.
Една от най-сериозните грешки, които могат да бъдат допуснати при опит да се помогне на човек с хипотермия, е да се опитате да го затоплите внезапно, например като го въведете в помещение с много висока температура или го потопите (цялото тяло или части от него) в гореща вода. Ефектът ще бъде обратен на замисления – ще настъпи топлинен шок, ще се стигне до разширяване на кръвоносните съдове и изтичане на студена кръв към други части на тялото, което ще понижи общата топлина. Освен това не масажирайте замразени части на тялото, за да не повредите кожата или да ги движите в различни посоки. По време на хипотермия топлата кръв циркулира предимно към сърцето и мозъка, за да поддържа необходимата температура за правилното им функциониране. В резултат на движението студената кръв започва да тече по-бързо и след като достигне до сърцето, може да доведе до спиране на работата му (т.нар. афтърдроп).
Има няколко начина за намаляване на риска от хипотермия: