Spis treści:
Искате ли да изпробвате футболните си умения в по-динамична среда? Опитайте футзал – бърза и технична разновидност на футбола, която благодарение на по-малкия размер на игрището и по-тежката топка принуждава играчите да реагират бързо и прецизно и изисква отлична физическа подготовка. Разберете какво точно представлява футзал, по какво се различава от футбола и какви правила на играта се прилагат при футбола на закрито.
Футзал, или
футбол на закрито , е разновидност на футбола, която се играе на малки игрища в спортни зали и с по-малко играчи (един отбор се състои от петима играчи, включително един вратар).
Началото на футзала датира от 1930 г., когато в Монтевидео (Уругвай) учителят по физическо възпитание Хуан Карлос Сериани разработва правилата за нов спорт за деца и младежи, който може да се играе на закрито. Именно той разработва и по-тежка топка с по-нисък отскок, която е подходяща за игра на твърди повърхности. По същото време идентична игра се появява и в Бразилия, където основната арена за игра са баскетболните игрища. През 50-те години на ХХ век футзал става важна част от обучението на младите футболисти в Бразилия, като помага за развитието на тяхната техника и умения.
През 1971 г. е създадена Международната федерация по футзал (Federación Internacional de Fútbol de Salón, накратко FIFUSA). Първото световно първенство на ФИФУСА се провежда в Сао Пауло през 1981 г. Бразилия триумфира, изпреварвайки Парагвай и Уругвай. През 80-те и 90-те години на ХХ век футзал започва да набира популярност на различни континенти, особено в Европа и Южна Америка. В Полша футзал на закрито дебютира в края на 80-те години на ХХ в. През 2002 г. FIFUSA се преобразува в Световна асоциация по футзал – AMF.
Игрището за футзал е с правоъгълна форма, при която:
Широчината на всички линии е 8 cm.
Закритото футболно игрище е разделено на две половини, които са разделени от централна линия. В центъра на тази линия се намира точка, от която минава кръг с радиус 3 m.
Освен това на терена има означени:
Закритото футболно игрище е изработено от дърво или пластмаса и трябва да има равна, гладка и неабразивна повърхност.
Вратата, съставена от два вертикални стълба и горна напречна греда, се поставя в средата на голлинията. Стълбовете трябва да са на разстояние 3 m един от друг (измерено от вътрешната страна), а долният край на напречната греда трябва да е на 2 m от повърхността на игрището. По време на мача вратите за футзал трябва да бъдат закрепени. Мрежата за вратата за футзал се произвежда от найлон, юта или коноп.
Футболната топка назакрито има няколко основни характеристики, които я отличават от стандартната футболна топка и я адаптират към специфичните изисквания на футбола на закрито. Топката за футзал е по-малка и по-тежка от стандартната футболна топка. Обиколката ѝ е между 62 и 64 cm, а теглото ѝ трябва да е 400-440 g. По-тежката конструкция и по-ниското налягане правят отскачането на топката за футзал много по-ниско от това на класическата футболна топка. Тези характеристики я правят по-предсказуема и по-лесна за контролиране, което е от решаващо значение на закритите игрища.
Топките за футзал обикновено се изработват от синтетични материали, като изкуствена кожа или изкуствена пластмаса, които осигуряват издръжливост и устойчивост на износване. Вътрешността на топката е запълнена с пяна или друг материал, за да се намали прекомерното натъртване и да се осигури по-добър контрол. Топките могат да бъдат ръчно зашити или залепени.
Топките за футзал се предлагат в три размера:
Мачът по футзал е с продължителност 40 минути и е разделен на две полувремена от по 20 минути. Времето се брои само когато топката е в игра. Ако топката например е извън игра, времето за игра се спира. Освен това във всяко полувреме треньорът на съответния отбор може да поиска 60-секундна почивка. По това време играчите не напускат игралното поле, а треньорът дава съответните указания откъм терена. Между полувремената има почивка до 15 минути. За правилното протичане на мача следят 4-ма съдии – главният съдия, вторият съдия, съдията по протокола и времеизмервачът.
Целта на футзала е да се вкарат повече голове от противника, но мачът може да завърши и с равенство. В случай на равенство в нокаут системата, когато е необходимо да се определи победителят, се провежда допълнително време (две полувремена от по 5 минути) или серия от наказателни удари.
За отбелязване на гол във футзала се счита, когато топката пресече линията на вратата с цялата си обиколка.
За излизане на топката извън очертанията на терена се говори, когато тя пресече с цялата си обиколка (на пода или във въздуха) линията на вратата или страничната линия, удари се в тавана или когато съдията спре играта.
Играта се играе между два отбора от по 5 играчи, единият от които е вратар. За да може играта да продължи, на терена трябва да има поне по трима играчи от всеки отбор. Освен това един отбор може да разполага с 9 (развлекателни по ФИФА) или 10 (неофициални мачове) резервни играчи. По време на мача могат да се правят неограничен брой смени. Смените могат да се правят по време на или извън играта (с изключение на времето, което треньорът отделя по искане на играча), без да се информират съдиите, но е важно те да се извършват в зоната за смени, характерна за отбора.
Вратарите могат да използват ръцете си само в рамките на собственото си наказателно поле и разполагат с 4 секунди, за да изнесат топката извън него. След изтичането на това време противниковият отбор получава право на свободен удар.
След превишаване на лимита от 5 фаула за едно полувреме (т.нар. натрупани фаулове) на противниковия отбор се присъжда свободен удар. Всяко следващо нарушение води до изпълнение на наказателен удар от разстояние 10 м. Играчите могат да бъдат наказвани с жълти и червени картони за нарушения, които могат да доведат до временно или постоянно отстраняване от терена.
След като даден играч е бил отстранен от играта (например поради неспортсменско поведение), той няма право да се върне на игралното поле или да седне на резервната скамейка. Освен това неговият заместник може да влезе на терена само 2 минути след отстраняването. От друга страна, ако на терена има по 4 играчи за всеки отбор и единият отбор вкара гол, тогава отборът не може да бъде допълнен с пети играч.
Свободните удари се изпълняват от мястото, където е извършено нарушението. Противниците трябва да спазват разстояние от 5 м от топката. Ъгловите удари се изпълняват от ъгъла на игрището. Топката се поставя на специален маркер и противниците трябва да спазват минимално разстояние от топката. Във футзала няма прегазване.
В обобщение, футзал е динамичен отборен спорт, изпълнен с бързи обрати, което го прави привлекателен както за играчите, така и за феновете. Закритият футзал също така е признат като отлично допълнение към обучението по футбол, което позволява на играчите да развият технически умения и да подобрят физическата си форма. Често се третира като форма на обучение на футболистите, например през есенния и зимния сезон.