Велосипедни гуми – видове. Как да избера гуми за своя планински, шосеен, градски или туристически велосипед?

Sylwia Stwora-Petela 04.03.2024 ( 26.07.2024 )

Изборът на правилните гуми за велосипед може да повлияе не само на комфорта и ефективността на пътуването, но и на безопасността и издръжливостта на велосипеда ви. От бързи пътни трасета до предизвикателни планински терени – има много велосипедни гуми, които отговарят на различни нужди и условия. В нашето ръководство ще обсъдим видовете гуми и ключовите фактори, които трябва да вземете предвид при избора на тази част, за да можете да си осигурите възможно най-доброто изживяване при каране, независимо от нивото ви. 

Едно от основните разделения на велосипедните гуми е свързано с предназначението на велосипеда. По този начин се прави разлика между:  

  • гуми за шосеен велосипед – с тесен профил, който осигурява по-малко съпротивление при търкаляне и по-висока скорост на асфалт. Пътните гуми често имат гладък протектор или фина шарка, която осигурява добър контакт със земята. Гумите за шосейни велосипеди с по-висок TPI (Threads per Inch – за подробности вижте по-надолу в това ръководство) могат да осигурят по-добро представяне и комфорт 
  • гуми за планински велосипеди – оборудвани са с агресивен протектор, който осигурява по-добро сцепление при трудни офроуд условия. Широките гуми могат да осигурят по-добра стабилност и омекотяване по неравни пътеки. Изберете гуми за планински велосипед, които са подходящи за типа терен, който най-вероятно ще карате (пътека, ендуро, спускане и т.н.);  
  • гуми за трекинг велосипеди – те са универсални и са предназначени за различни видове повърхности – от асфалт до чакъл и черни пътища. Протекторът на гумата за трекинг е по-универсален от този на шосейната гума, но не е толкова агресивен от този на планинската гума;  
  • гуми за градски велосипеди – предназначени са основно за каране по асфалтирани градски повърхности, като тротоари и улици. Те могат да бъдат снабдени и с допълнителна защита срещу пробив, която е полезна в градски условия. Изберете гуми с умерена ширина и гладък протектор, които осигуряват добър компромис между производителност и комфорт при каране;  
  • гуми за грейвъл велосипеди – тъй като те трябва да се справят с различни условия извън пътя, включително чакъл, чакълени пътища, горски пътеки и дори лек планински терен, те често са изработени от по-издръжливи материали, за да осигурят по-голяма устойчивост на пробиви и повреди. Моделът на протектора може да включва по-малки, по-плътни шарки в центъра на гумата, с по-големи, по-агресивни блокове отстрани, за да се осигури стабилност и сцепление в завоите.;  
  • гуми за cross-country (XC) – протекторът на гумите за XC осигурява добро сцепление и контрол върху различни терени, като същевременно намалява съпротивлението при търкаляне. Той може да има фина шарка или гладка централна част с по-големи блокове отстрани; 
  • гуми за велосипеди BMXпредлагат агресивна шарка на протектора, която осигурява добро сцепление на писти, бетонни паркове и офроуд. Протекторът може да се състои от по-малки блокове в центъра и по-големи блокове отстрани за стабилност при завиване. Гумите за велосипеди BMX трябва да са здрави и устойчиви на повреди, тъй като са подложени на интензивна употреба;  
  • детски велосипедни гуми – отличават се с лекота, издръжливост и лекота на каране. Детските велосипедни гуми могат да имат фин протектор или да са напълно гладки, в зависимост от вида на велосипеда и условията, при които ще се използва. 

Камерни, безкамерни и тръбни гуми са трите основни начина за конструиране на гуми за велосипеди. Изборът между тях зависи от индивидуалните предпочитания, стила на шофиране, условията на терена и бюджета. Камерните гуми са традиционен и универсален избор, който може да подхожда на много велосипедисти. Безкамерните гуми стават все по-популярни, особено при планински и шосейни велосипеди, поради предимствата си в устойчивостта на пробиване и производителност. Тръбните гуми се използват главно от шосейни и пистови колоездачи. 

Камерни гуми 

Гумите с камера са тези, които използват стандартни гумени тръби, поставени вътре в гумата. Тези тръби са напомпани, за да задържат гумата на място и да осигурят уплътнение. Това е популярно решение при градски, туристически и детски велосипеди. Те са относително лесни за ремонт в случай на пробиване. 

Безкамерна гума 

Безкамерните гуми са вид велосипедна гума, която елиминира нуждата от вътрешна гума, което може да увеличи устойчивостта на пробиване и да подобри производителността. Безкамерната гума е проектирана да се залепва директно върху ръба на джантата. За целта се използват специални уплътнителни ленти и латексова уплътнителна течност (т.нар. мляко). Безкамерните гуми са популярни при планински и шосейни велосипеди, където сцеплението и устойчивостта на пробиване са от решаващо значение.

Тръбни гуми 

Тръбните гуми са проектирани да се монтират върху специално оформена джанта. Структурно, тръбната гума е комбинация от гума и вътрешна гума, създавайки една тръбна структура. Процесът на сглобяване включва залепване на гумата към специална джанта. Тръбните гуми са характерни поради леката си конструкция и отличното сцепление с повърхността. Благодарение на своите свойства, те са особено популярни в колоезденето на писта и шосе, където минимизирането на съпротивлението при търкаляне и отличното сцепление са ключови за постигане на високи скорости. Струва си обаче да се отбележи, че тръбните гуми изискват специален процес на монтаж и не са толкова лесни за ремонт в случай на спукване. 

Важен фактор при покупката на гуми за велосипеда е правилният избор на типа грайфер – в зависимост от индивидуалните ви нужди, стила на каране и условията на терена, по който планирате да карате. Защо това е толкова важно? 

Грайферът на гумата влияе на сцеплението, т.е. на способността на гумата да поддържа контакт с пътя и да предава енергия. Правилният грайфер може да подобри сцеплението, особено при по-тежки терени, като чакъл, горски пътища или скалисти повърхности. Добре монтираният протектор може да осигури по-добро сцепление с пътната настилка и ще бъде по-устойчив на подхлъзване, особено при трудни метеорологични условия като дъжд, сняг или кал, което се отразява на безопасността при каране. 

Правилно монтираният протектор може да подобри комфорта при каране, като намали вибрациите и ударите от неравния терен – той ще абсорбира вибрациите и ще осигури стабилност на мотоциклета, което се изразява в по-приятно изживяване при каране. 

Друго предимство на правилно подбрания грайфер е, че той може да подобри ефективността на каране, като намали съпротивлението при търкаляне и увеличи скоростта. Любителите на планинското колоездене могат да предпочетат гуми с агресивен грайфер за по-добро сцепление в трудни условия, докато любителите на шосейното колоездене избират гуми с гладък грайфер за по-добра скорост и представяне на асфалта. 

Гуми Slick 

За гумите тип slick е характерна гладка централна част на грайфера без канали. Липсата на прорези и шарки означава, че тези гуми имат минимално съпротивление при търкаляне, което води до висока скорост и плавно каране върху гладки повърхности като асфалт или бетон. Slick гумите са популярни за шосейни и състезателни велосипеди, при които ефективността и скоростта са от ключово значение. 

Гуми с пълен грайфер 

Гуми с пълен грайфер са тези, при които грайфера покрива цялата повърхност на гумата – както центъра, така и страничните ръбове. Те се отличават с дълбоки канали и шарки, които осигуряват отлично сцепление и теглителна сила върху различни повърхности, включително чакъл, кал или дори сняг. Тези гуми често се използват за планински велосипеди и велосипеди за трекинг, при които сцеплението и стабилността са важни. 

Гуми Semislick 

Гумите от типа Semislick съчетават характеристиките на моделите с хлъзгав и твърд протектор. Те се характеризират с гладка централна част на грайфера и канали отстрани, които осигуряват по-добро сцепление при по-трудни офроуд условия. Гумите Semislick предлагат компромис между скоростта на асфалт и сцеплението на чакъл или малко по-предизвикателни пътеки. Те са популярни при хибридни, крос-кънтри и градски велосипеди с висока проходимост, където велосипедистите се нуждаят от универсална гума, която да отговаря на различните условия на каране. 

Следващото разделение на гумите за велосипеди на телени гуми и сгъваеми гуми произтича от структурата на джантата , т.е. пръстена, който образува външната част на колелото. Гумата и вътрешната гума се монтират на ръба или само гумата в случай на безкамерни гуми. 

Телени гуми 

Телените гуми имат вътрешна жила, разположена на ръба на гумата, която се поставя върху ръба на джантата, което осигурява стабилността и издръжливостта на гумата. Телените гуми обикновено са по-евтини от сгъваемите гуми, което ги прави популярни сред начинаещи колоездачи и велосипеди с по-ниски цени. Телените гуми обаче също са по-тежки и по-малко гъвкави от техните сгъваеми колеги. 

Сгъваеми гуми 

Сгъваемите гуми се произвеждат от леки материали като кевлар, което ги прави по-леки и по-гъвкави от телените гуми. Тези гуми могат лесно да се сгъват и да се съхраняват в малко пространство, което е полезно например при пътуване. Благодарение на предимствата си по отношение на производителността и теглото, сгъваемите гуми често се използват от напреднали велосипедисти и на велосипеди от висок клас. Недостатъци: този тип велосипедни гуми са сравнително скъпи. 

Един от ключовите параметри при избора на велосипедна гума е нейният размер.  Съответната информация обикновено се намира на страничната стена на всяка велосипедна гума. Разчитането на размерите на велосипедните гуми може да бъде малко сложно поради различните системи за маркиране, използвани в зависимост от вида на велосипеда и стандарта, приет от производителите. Това може да е обозначението: ETRTO в милиметри, на английски в инчове или на френски в милиметри. Можете да прочетете повече в ръководството:  Размери на велосипедните гуми

Стойност TPI 

Един от факторите, които могат да повлияят на характеристиките за каране и издръжливостта на гумата, е стойността на TPI (Threads per inch). Тя показва гъстотата на нишките (влакната) в слоя на велосипедната гума. Колкото по-висока е стойността на TPI, толкова по-плътна е тъканта на гумата, което обикновено означава по-добро качество, по-висока устойчивост на износване и механични повреди, по-добра гъвкавост и по-висок комфорт при каране поради доброто абсорбиране на ударите и вибрациите при каране, особено на по-дълги разстояния. 

Гумите с по-висок TPI могат да имат по-ниско съпротивление при търкаляне, което означава, че велосипедът може да се движи по-лесно по повърхността, което води до по-бързо и по-ефективно каране. Все пак си струва да се отбележи, че по-високото число на TPI невинаги означава, че гумата е по-добра във всеки аспект. Други фактори, като например видът на каучука, използван за производството на гумата, протекторът, профилът и предназначението, също влияят върху характеристиките на гумата. Ето защо си струва да вземете предвид всички тези фактори, когато избирате гума за велосипед.  

Качество на каучуковата смес 

Качеството на каучуковата смес, от която са изработени велосипедните гуми, се отразява на производителността, издръжливостта и сцеплението, както и на характеристиките на гумата при каране. Гумите с мека смес могат да осигурят по-добро сцепление и комфорт при шофиране, докато гумите с по-твърда смес могат да бъдат по-издръжливи, но предлагат малко по-лошо сцепление. 

Каучуковата смес трябва също така да бъде трайна и устойчива на износване, за да може гумата да запази свойствата си за по-дълъг период от време, дори и при интензивна употреба и експлоатация в различни метеорологични условия. Някои каучукови смеси са специално разработени, за да осигурят по-добра устойчивост на пробиване и износване в градски или офроуд условия. 

Заслужава да се отбележи, че марките могат да използват различни каучукови смеси, за да постигнат специфични свойства и да се адаптират към различните условия на употреба и предпочитанията на потребителите. Важно е да изберете правилните гуми за вашите нужди и предпочитания, като вземете предвид вида на шофиране, условията на движение извън пътя и очакванията по отношение на ефективността и издръжливостта. 

Високо качество велосипедни гуми от такива известни производители като: Continental, Michelin, Pirelli, Schwalbe, Vittoria, Maxxis или Panaracer, жете да намерите в офертата на спортния магазин Sportano.bg.

Препоръчани продукти