Spis treści:
Комплектът от удобно и функционално термобельо е начинът да останете топли и сухи по време на зимните дейности на открито. Термобельото за зимата е подходящо за развлекателни разходки в планината, алпийско катерене, трекинг, игри в снега с деца, колоездене, бягане или каране на ски. Разберете как работи термобельото, защо трябва да го имате и какво да вземете предвид, когато го купувате.
Термобельото е основен слой под формата на тениска с дълъг ръкав, топ, сутиен, боксерки, панталони, гамаши или комплект (обикновено с дълъг ръкав и панталони с дълги крачоли). Носи се под обикновени или спортни дрехи, за да осигури необходимото количество топлина и изолация от неблагоприятните климатични условия. Най-често се изработва от мериносова вълна или синтетични влакна (обикновено полиамид и полипропилен). Благодарение на високата си еластичност той гарантира прилягане към формата на тялото и свобода на движенията. Някои производители на облекло за дейности на открито са разработили свои собствени иновативни материали, от които се изработва не само бельо, но и термооблекло, като Thermolite®, Polartec® или Dryarn®.
Термоактивното бельо има две основни задачи – терморегулация и отвеждане на излишната влага от кожата, за да се избегне хипотермия (за подробности вижте ръководството:
Хипотермия, всичко за хипотермията ). С носенето на термален слой повишавате ефективността на изолационните си слоеве – те не натрупват влага, така че не се чувствате лепкави. Висококачественото термобельо е снабдено и със сребърни йони, които гарантират високи антибактериални свойства. По този начин се избягва появата на неприятни миризми и бактерии, което е особено важно, ако имате някаква алергична реакция. Добавянето на слой термобельо под формата например на термоизолирани гамаши и тънка тениска към зимното ви облекло е гаранция, че дори най-студеният ден ще бъде по-топъл и приятен.Основната роля на термобельото е да регулира топлината по време на високоинтензивни упражнения и да я поддържа на оптимално ниво, както и да отвежда излишната влага от тялото. Термобельото, от друга страна, служи за задържане на топлината и е най-подходящо за дейности през свободното време или когато се намирате на едно място за дълъг период от време и трябва да се чувствате комфортно в студен ден.
За разлика от термобельото, термобельото не позволява на кожата да диша свободно и следователно не гарантира сухота при всякакви условия, което го прави неподходящо за интензивна физическа дейност.
Златното правило за обличане в зимни условия е да се носят пластове или т.нар. „лук“ и да се използват няколко по-тънки пласта вместо например два дебели. Ако през деня стане твърде горещо или интензивността на упражненията се увеличи, можете просто да свалите един слой и да го сложите отново, когато ви е необходимо. Това ще ви осигури топлина и сухота, независимо дали сте на поход в снега в планината, или карате ски или сноуборд. При тази конфигурация термобельото е основният слой, който е най-близо до кожата. Върху него има затоплящ слой и външен слой, който трябва да е водоустойчив и ветроустойчив, за да предпазва от валежи и студ. Въпреки че повечето термобельо е предназначено за носене под дрехите, то може да се носи и като самостоятелна част от облеклото.
Термоактивното бельо за зимата е подходящо за всички видове физически дейности: походи в планината, катерене, трекинг, бягане, колоездене, каране на ски, сноуборд или кънки, ски туризъм или скандинавско ходене и др. Той е предназначен за спортисти, но може да се носи и за физическа работа или под ежедневни дрехи не само в студено време, но и в по-студените дни през късната есен или ранната пролет.
Термобельото най-често се произвежда от новозеландска мериносова вълна или синтетични материали, тъй като тези материи имат високи терморегулиращи свойства, ефективно отвеждат влагата и съхнат бързо. Все по-често бельото се произвежда и от двете материи, като съчетава основните им предимства.
Мериносовата вълна или вълната мериносо е много меко и активно естествено влакно, което осигурява високо ниво на топлинен комфорт при ниско тегло и същевременно много добре отвежда влагата от кожата, поради което е изключително ефективно по време на тренировка. Новозеландската мериносова вълна е антибактериална и устойчива на образуване на миризми, така че термобельото, изработено от нея, може да се носи за по-дълги периоди от време, без да се налага да се сменя или пере, както и в случай на алергии. Недостатъкът е по-бавното отвеждане на влагата в сравнение със синтетичното термобельо. Все пак си струва да се спомене високата абсорбция на влага (до 35 % от собственото тегло), като същевременно се запазват високи терморегулиращи свойства. Научете повече, като прочетете нашето ръководство:
Mериносова вълна – какво представлява, какви свойства има и как да се грижите за не я.Синтетичното бельо е изработено предимно от полиестер, който отлично и бързо отвежда излишната влага, слабо абсорбира водата, устойчив е на механични повреди (особено с добавката на найлон) и се адаптира много добре към формата на тялото (особено с добавката на еластан, който придава голяма еластичност). Освен това е лесен за поддържане поради високата си устойчивост на замърсяване и плесен и предлага широка гама от цветове. Освен това изсъхва по-бързо от вълната. Синтетичното бельо също така се разтяга по-малко и не се мачка лесно, така че не е необходимо да се глади всеки път, когато отивате на ски или на поход.
Когато избирате термобельо за жени, мъже или деца, е важно да обърнете внимание на избора на правилния размер. Тя трябва да приляга плътно и плътно към тялото, така че да не причинява дискомфорт поради излишната материя (тя ще пречи и ще се заплита) или да затруднява движенията и да създава усещане за натиск, например в областта на подмишниците или врата, поради това, че е твърде малка. Избягвайте модели с груби или неудобни шевове, за да избегнете дразнене и протриване. Това е особено важно при панталони, гамаши или термобельо за зимата, тъй като вътрешната страна на бедрата е доста чувствителна и лесно може да се увреди при продължително носене на неудобни дрехи. Добър вариант са плоските шевове, които са много плоски.
Изберете също термобельо за зимата с мрежести панели за по-добра циркулация на въздуха или с технология за картографиране на тялото, която се основава на съчетаването на тъкан с правилната структура, дебелина, компресия или дишане със зоните на човешкото тяло.
Дебелината на материала също е важен фактор при избора на термоактивно бельо за зимата – съобразете я с метеорологичните условия (колкото по-дебела е, толкова по-добре се представя в студено време) и вземете предвид степента на изцеждане в зависимост от интензивността на физическата активност.
Термобельото за зимата, което най-често се носи директно върху кожата като първи слой от екипировката, осигурява правилна терморегулация и ефективно отвеждане на излишната влага. Това означава, че независимо дали се изкачвате във високи планини, бягате или карате ски, ще се чувствате комфортно дори при много трудни метеорологични условия. Най-доброто дамско, мъжко и детско термобельо от водещи марки като X-Bionic, La Sportiva, CMP, Columbia, DYNAFIT, Smartwool, Peak Performance, Ortovox, Roxy, Viking или 4F се предлага в спортния магазин Sportano.bg.