Каска за скутер – как да изберем правилната за електрически скутер, за състезателно и развлекателно каране?

Sylwia Stwora-Petela 08.07.2024

Каската за скутер не само помага да се сведе до минимум рискът от нараняване на главата в случай на сблъсък или падане, но и дава по-голямо чувство за сигурност, особено за начинаещите. Струва си да я носите не само в скейтпарка или по време на състезателно каране, но и за кратки разходки из града или парка. Предлагаме ви как да изберете подходящата каска за деца и възрастни в зависимост от вида на скутера или стила на каране.

Въпреки че полското законодателство не предвижда задължително носене на каска при каране на скутер , Въпреки това всеки ездач, независимо от нивото и възрастта си, трябва да се грижи за безопасността си и да носи защитна екипировка дори по време на кратка разходка. По-специално, защитата на тилната кост е изключително важна, тъй като увреждането на тилната кост може да доведе до сериозни наранявания, инвалидност или дори смърт.

Струва си да се отбележи, че дори най-предпазливите ползватели на скутери са изложени на редица рискове, свързани с карането в града, включително: сблъсък с пешеходец, друг велосипедист, велосипедист или автомобил, или падане поради лошото състояние на пътната настилка.

Случаят е малко по-различен за градски електронни скутери , които обикновено се наемат поради спешна нужда да се стигне бързо и ефективно от една точка до друга. В този случай не се използва каска, тъй като тя не се предлага от оператора на скутера, а потребителят обикновено не разполага със собствена. В този случай обаче за безопасността може да се погрижи, като се кара по-внимателно и с ниска скорост. Ако знаете, че ще използвате градски електрически скутер и имате собствена каска, струва си да я вземете със себе си.

Безопасността е най-важната функция, която трябва да се изпълнява каска за скутер. Ето защо, когато избирате най-добрия модел, е важно да обърнете внимание на няколко ключови параметъра, които ще предпазят вас или детето ви възможно най-много от последиците от падане или сблъсък на скутера.

Размер и прилягане

За да изберете правилния размер на каската си за скутер, първо трябва да измерите обиколката на главата си с шивашки сантиметър. Прокарайте метъра на около 1 см над веждите и ушите си. Прочетете резултата и го сравнете с таблицата за размери на производителя. По време на напасването обърнете внимание на това как седи каската – тя трябва да е хоризонтална (не наклонена) и ниска (в една равнина с линията на веждите). Ако е прекалено голяма, тя може да се свлече и да закрие гледката ви, а ако е прекалено малка или наклонена твърде назад, създава по-голям риск от сериозни наранявания, ако главата ви се удари в земята или друг предмет.

Практично е обиколката да може да се регулира например с копче, така че размерът на каската да може да се настрои според индивидуалните параметри и нужди на потребителя.

Тип

Каските обикновено се разделят на модели:

  • градски – Опростеният и лек дизайн осигурява подходяща защита предимно за развлекателно каране. Те могат да бъдат с различни форми и дизайн, като например външна обвивка, покрита с материал;
  • тип фъстък – се отличава със своята форма, по-голямо натрупване в сравнение с градските модели в тилната област и малък брой вентилационни отвори. Той е универсално решение за начинаещи, деца, любители на скутерите или за тези, които използват скутера като транспортно средство;
  • за високоефективно каране – Тази група включва велосипедни каски за MTB, ендуро или шосейно каране. Често срещаните модели включват: целолицеви (т.нар. челюстни) или офроуд (кросови/офроуд). Те могат да бъдат целолицеви, с предпазител на челюстта или със защитна козирка. Предназначени са за каране в скейтпарк, предизвикателни терени или за високопроизводителни или електрически скутери.

Не забравяйте да съобразите вида на каската със стила си на каране и вида на скутера, както и с уменията и индивидуалните си параметри.

Материал

Външната обвивка обикновено се произвежда от здрава и твърда PVC, ABS или поликарбонат, а центърът е омекотен с добра абсорбция на ударите EPS или EVA пяна. На пазара се предлагат модели, оборудвани с корпус тип Вътрешна форма, при които външната и вътрешната обвивка са трайно свързани, което гарантира не само висока издръжливост, но и ниско тегло.

Крепежни елементи

Повечето каски за скутери имат закопчалка и са оборудвани с регулируема лента, която позволява индивидуален избор на дължина в зависимост от предпочитанията и комфорта на водача.

Вентилационни отвори

Вентилационната система е отговорна за циркулацията на въздуха, така че ще избегнете прегряване и прекомерно изпотяване. Това ще се превърне в по-комфортно пътуване както през летните дни, така и по време на интензивни упражнения.

Одобрения

CE сертификати за безопасност и европейски стандарти (EN 1078) Това са допълнителни точки, които трябва да се имат предвид при закупуването на каска за скутер. Те потвърждават, че оборудването е преминало строги тестове и проверки и отговаря на най-високите изисквания за безопасност.

Подвижна подплата

Каските за скутери най-често са снабдени с подвижна подплата, изработена от бързосъхнещи, антибактериални материали. С възможността за сваляне на подложката можете бързо да я изперете и изсушите, ако се замърси или изпоти. Така ще предотвратите развитието на бактерии и неприятни миризми и ще се погрижите по-добре за хигиената си при каране.

Система MIPS

Система за защита от удар в различни посоки (MIPS) се основава на обвивка с плъзгащи се елементи, разположени между обвивката и външната черупка. Най-просто казано, когато главата е ударена под ъгъл, системата MIPS позволява на каската да се движи по такъв начин, че да абсорбира максимално енергията на удара.

Поради възможността за развиване на значителни скорости, необходимостта от маневриране между други участници в движението по тротоара или по пътя, оптималното решение за водачите на е-скутери са каски с цяло лице. Те покриват цялата глава и лицето, което освен защитните им свойства е важно и от гледна точка на намаляване на шума или предпазване от вятър, стърчащи клони, летящи насекоми и други препятствия. Трябва обаче да се има предвид, че те са сравнително тежки и не са много дишащи. Ако ще карате електрическия си скутер предимно за развлечение, добър избор би бил каски тип „фъстък“ или MTB (оборудван с подвижна козирка за защита от слънце и дъжд и множество вентилационни отвори).

За високоефективно каране, тренировки в скейтпарк или каране по труден терен най-добрият избор е челюстна каска (с вградена или подвижна челюст). Като се има предвид високият риск от падане и от удар на главата в настилката с голяма сила и под различни ъгли, си струва да се обмисли следното каска със система MIPS.

Използвате ли скутера си предимно за каране в града, за пътуване до работа или за развлекателни пътувания с деца или приятели? Добрата защита срещу удари и падания ще осигури фъстъчена каска, който, благодарение на здравата си, но лека конструкция, предпазва адекватно тила. Недостатъците включват лоша вентилация.  

Принципи на подбор детска каска за скутер са сходни с тези за възрастни – важно е да се избере правилният размер и да се обърне внимание на качеството на материалите, възможността за регулиране на обиколката на каската и ремъците, системата за вентилация и подвижната подплата. Важно е обаче да се има предвид, че детските кости са по-крехки и по-податливи на увреждане дори при леки падания или удари, така че наред с другото: не купувайте каска над главата, тъй като тя няма да изпълнява адекватно защитната си функция. За най-малките ездачи добър стимул за носене на защитна екипировка е закупуването на модел с моден дизайн, в модерен цвят или с любим герой. Добре е още от ранна възраст да създадете на детето си навик да носи каска, дори при кратки пътувания или при игра вкъщи. Важно е вие самите да дадете добър пример и също да използвате този вид защита.

Обикновено се препоръчва каската да се сменя на всеки 5 години или на всеки 2 години, ако се използва често. Има обаче няколко случая, в които задължително трябва да си купите нов модел:

  • каската е била повредена в резултат на падане, сблъсък или злополука, дори ако повредата не е видима на пръв поглед (микроповредите в структурата на каската могат да намалят нейната ефективност);
  • каската е била използвана в екстремни условия, които може да са намалили нейните защитни свойства (напр. екстремна топлина, прекомерна влага, силно излагане на ултравиолетови лъчи и др.);
  • каската има видими повреди по външната или вътрешната обвивка;
  • каската вече не ви пасва, защото например детето ви я е надраснало, формата на главата ви се е променила и т.н.

Добре е да проверите препоръките на производителя за правилната употреба и поддръжка на каската.

Безопасността на скутера е от ключово значение, затова не забравяйте да носите каска, независимо от нивото на подготовка или стила на каране. Обърнете специално внимание на това тя да е с правилен размер и форма за максимална безопасност. Добрата каска за скутер ще има и вентилационни отвори, омекотяващи вложки, подвижни подложки и ще ви даде възможност да регулирате обиколката за най-добро прилягане. Не забравяйте да се уверите, че каската ви е в добро състояние преди всяко поставяне и че тя седи правилно, когато е поставена на главата ви.

Широк обхват дамски, мъжки и детски каски за скутери производство от такива изпитани и препоръчани марки като: K2, FILA, Giro, Rollerblade, Tempish, Powerslide, Roces или UVEX, е на разположение на адрес Sportano.bg. В каските на тези марки се използват, наред с други неща: модерни системи за регулиране, които осигуряват точно прилягане в зависимост от нуждите и параметрите на водача (напр. 3D System, Fidlock®, Macro Fit).  

Препоръчани продукти