Видове ски. Какви видове ски има и за какво се използват?

Sylwia Stwora-Petela 14.10.2022 ( 16.10.2022 )

Allmountain, allround, race, freestyle, carving или cross-country? Широката гама от ски за различните дисциплини и ски състезания може да затрудни начинаещите в избора на екипировка. При нас можете да научите повече за различните видове ски, техните характеристики и предназначение, за да намерите подходящата екипировка за вашите нужди и възможности.

Преди да опишем най-популярните видове каране на ски, ще се съсредоточим върху разделянето на карането на две най-популярни форми, тъй като това оказва влияние върху вида на използваното оборудване:

  • Спускането със ски или алпийските ски включва каране по заснежени ски писти (естествени или с изкуствен сняг) или писти, състезания, спускане по върхове с висока скорост или въздушни трикове в снежния парк (специално място за скиори с препятствия и структури като боксове, халфпайп и друго оборудване, което им позволява да изпълняват различни видове трикове). Ските за спускане са тесни, къси (за карвинг или ски с талия могат да бъдат дълги само 1,5 м) и с остри ръбове, а използваните за тях връзки държат здраво крака. Това не важи за момента на падане, когато специален механизъм кара ските да се освободят, намалявайки риска от нараняване или травма.
  • класически ски – по-рано известен като северни ски – тук се прави разграничение главно при ски бягането, при което карането на ски се извършва по писта с обозначена пътека или по неподготвен низинен терен (ски по следа или back-country). В този случай движението наподобява естествения стил на човешкото движение (с участието на почти 90% от мускулите). При ски бягането се използват дълги и тесни ски и леки обувки, съобразени с повърхността и стила на каране (ски или класически). Специалната конструкция на ските помага да се запази сцеплението и да се компенсира подхлъзването или карането извън предвиденото трасе, например на заледени участъци. Що се отнася до връзките, те позволяват на крака да работи нагоре и надолу.

През последното десетилетие ските за спускане бяха доминирани от карвинг моделите, т.е. моделите с талия (средната част е по-тясна от върха и петата), които позволяват лесно каране в завои и по ръбове. В същото време те са много стабилни и ефективни, така че са идеални за начинаещи скиори.

Allround

Най-универсалният тип ски за спускане за начинаещи, които искат да научат основите на карането по пистата, както и за средно напреднали скиори, които искат да подобрят уменията си. Ските Allround се характеризират с висока гъвкавост, малък радиус на завой (около 13 м) и контуриран и повдигнат връх (frontrocker). Тази комбинация от характеристики прави завоите по-лесни и прощава грешките в техниката на каране или приплъзването.

Allmountain

Предназначени са за динамично каране по обработени писти или извън тях, но са подходящи и за каране на мъгли. Той е добър избор в началото на вашето приключение със ски за спускане. Ските Allmountain са леки, доста широки (80-105 мм), имат радиус на завиване от 15 до 21 м и повдигнат връх и пета, за да поддържат стабилността ви при високи скорости. Освен това те са с по-ниска твърдост и са оборудвани със собствени технологии (например EMC от Head), които премахват вибрациите за по-удобно и гладко каране.

Race/Race FIS

Вид ски за спускане за състезателни и напреднали скиори, които предпочитат да карат много бързо по добре подготвени писти. Разграничават се състезателните ски (известни също като клетъчни ски), използвани в професионалните състезания:

  • слаломните ски с малък радиус на завиване от 11 до 14 м са изключително маневрени;
  • Ските гигант с радиус на завиване от 15 до 23 м са бързи, но и много стабилни.

Състезателните ски ви позволяват да развивате главозамайващи скорости върху добре навалял сняг, но изискват отлични умения и много сила. Съществува и тип кръстосана резба с по-ниска твърдост, която улеснява работата и позволява развиването на високи скорости с по-малко енергия.

Freeride

Предназначени са за девствени пътеки и каране в пресен и дълбок сняг. Ските за фрийрайд са широки, за да не потъват, което означава, че с тях можете да карате и в пудра. Те се отличават с дълга и подсилена конструкция, радиус на завиване над 18 м и рокер във върха и петата (повдигната задна част за движение напред и назад).

Freestyle

Тези ски имат здрава конструкция, устойчива на повреди, и т.нар. twintip (имат повдигнат връх и пета). Ските за свободен стил са предназначени за изпълнение на всякакви каскади (например смяна на посоката на движение или приземяване със задна част) в сноупарка с помощта на релси, боксове или скокове, или ви позволяват да карате на халфпайп.

Easycarver

Тези ски се отличават с къса и гъвкава конструкция, която е подходяща за леки и добре подготвени склонове. Ските Easy Carver са чудесни за усвояване на основите на карането поради леката и мека конструкция и лесното започване на завоите.

Ако в началото на ски приключението си предпочитате по-малък прилив на адреналин и по-спокойна (но не непременно по-малко интензивна) физическа активност, изберете популярните ски „крос-кънтри“. Сред ските за ски бягане имаме модели:

  • развлекателен/спортен – посветен на придвижването по определени, добре поддържани писти, като се използва класическият стил (успоредно движение на ските) или скейт стилът (използван от спортисти, включва широко разгъване на върховете на ските);
  • Tracked – оборудвани са с така наречените скали (нарези), разположени под връзката, които гарантират висока стабилност на карането както по маркираната писта, така и извън нея. Подходящ за тези, които се учат да карат ски;
  • за селски туризъм – характерната им особеност е метален ръб, който увеличава сцеплението със земята. Те са подходящи за опитни скиори с отлична техника, които предпочитат да карат по планински пътеки.

Ските (skitoury) са вид ски, разработени за ски туризъм, които ви позволяват да преодолявате планински пътеки, стръмни изкачвания, спускания или равнинен терен. Те се отличават с лека и широка конструкция, която не позволява потъване в снега, и туристически връзки с подвижна пета за по-лесно изкачване. Към основата на ските се залепват специални кожи (ленти от плат, изрязани според дължината на ските), които позволяват каране нагоре.

В допълнение към множеството цветове и нюанси, които помагат на жените и децата да се открояват на пистите и извън тях, дамските (Lady) и детските ски са по-леки, което ги прави по-лесни за управление. Жените скиорки могат да се срещнат с връзки, фиксирани малко по-напред, а детската екипировка е по-къса от тази за възрастни. И в двата случая това е допълнително удобство при завиване, например.

Вече знаете видовете ски, но все пак си струва да разберете кои са най-важните характеристики на ските, за да улесните началото на този зимен спорт:

  • Дължина, широчина и надлъжна твърдост (флекс) – по-дългите, по-широките и по-меките ски са идеални за учене на каране на ски, тъй като осигуряват по-голяма стабилност, дават възможност за поддържане на правилната посока и улесняват усвояването на основните умения за каране на ски;
  • твърдост – изберете меки модели, които се движат по-бавно и изискват по-малко усилия за управление, като по този начин осигуряват по-голям комфорт при усвояване на техниката на каране;
  • Радиус на завиване – този параметър зависи от ширината на ските в горната част, под обувката и в петата. Колкото по-малък е радиусът на завиване, толкова по-тесни и бързи са завоите, и обратно, по-големият радиус позволява широки и дълги завои. За да се научите да карате ски, диапазонът от 13-18 м е достатъчен;
  • талията, т.е. стеснението на ските в средата, влияе върху радиуса на завоя при каране по ръба и маневреността. За начинаещите се препоръчва да използват ски с възможно най-малка странична извивка;
  • Рокер – възходящата извивка на върха и задната част на ските означава, че центърът на ските има най-голям контакт с повърхността и това помага при завиването. За начално каране на ски по добре поддържани склонове или пътеки за ски бягане е достатъчен къс рокер.

Препоръчани продукти