Spis treści:
Всяко излизане на пътеката, независимо дали е част от семейно пътуване през уикенда, многодневно къмпингуване с приятели или по време на виа ферата, изисква подходяща подготовка. Каква екипировка, аксесоари и приспособления за туризъм трябва да вземете със себе си в планината, за да се възползвате максимално от възможностите си и да изминете безопасно всеки километър от планирания маршрут?
Правилната подготовка за планинска експедиция е важна, дори само заради динамично променящите се метеорологични условия или неочаквани ситуации (например изгубена пътека, липса на сигнал, затворена хижа, надценени физически възможности или сериозно нараняване). Правилно планираното пътуване в планината ще протече гладко и безопасно и ще ви позволи да се възползвате от всички предимства на физическата активност на открито.
Преди всичко изберете дължината и вида на маршрута в зависимост от опита си в пешеходния туризъм или катеренето и здравословното си състояние. Ако ви предстои да организирате групов или семеен поход в планината, важно е да вземете предвид възможностите на най-слабия участник. Като начало изберете несложни маршрути, препоръчани от по-опитни туристи, и с времето увеличавайте трудността на разходката. Можете също така да използвате местни пътеводители, в които подробно са описани различните маршрути (степен на трудност, средно време за ходене и др.). Опитен катерач ли сте? Потърсете партньор/партньори със сходни цели, физическа подготовка и опит в областта на дейностите на открито. Когато планирате многодневен поход, преценете дали ще ползвате настаняване в хостел (необходими са спални чували и подложки) или ще къмпингувате (уверете се, че знаете къде можете да поставите палатка; на някои места това е забранено, например в националните паркове).
Важна част от правилната подготовка за планинска експедиция е екипировката, която е съобразена със сезона, метеорологичните условия и особеностите на избрания терен. Основата на оборудването е:
През зимата си струва да помислите дали да не добавите към багажа си лавинен апарат, т.е. лавинен детектор, сонда и лопата.
Важно е да отбележим, че преди да тръгнете, уведомете семейството си или приятелите си къде отивате, какъв е маршрутът и колко време приблизително ще ви отнеме, и използвайте мобилно приложение с карта на място (за всеки случай, например ако телефонът ви е изхвърлен, изгубен, повреден и т.н., дръжте под ръка традиционна карта).
Когато съставяте комплект за планинска експедиция, е важно да изберете функционални туристически дрехи и доказани обувки за трекинг. Защо е по-добре да избягвате памучни дрехи, дънки и обувки с много мека подметка? Първите два материала бързо попиват влагата и лошо я отвеждат (изсъхват дълго време и дори могат да замръзнат през зимата), а обувките с лош протектор не осигуряват достатъчно сцепление със земята (което крие риск от нараняване на глезена например), не са издръжливи и не са устойчиви на износване.
Важно е да отидете в планината с изпитани и добре обути обувки за трекинг. Стелката на планинските обувки трябва да е с 0,5-1 см по-дълга от дължината на стъпалото ви. Не забравяйте да не обувате новия чифт за първи път, когато излизате на пътеката, а да го изпробвате преди това на по-дълга разходка или докато се разхождате из къщата (за да избегнете протриване, наред с други неща). Височината на горната част трябва да бъде съобразена с вашите възможности, метеорологичните условия и вида на маршрута.
Обувките за трекинг с висока горна част са подходящи за начинаещи, опитни туристи в труден терен, туристи с тежки товари или хора с травми на стъпалата и глезените. Ниското тегло, по-добрата вентилация и по-бързото ходене са предимствата на трекинг обувките с ниска горна част, които си струва да изберете за лятото и експедициите по невзискателни пътеки и в ниски планини. Когато купувате ботуши за трекинг, избирайте модели с мембрана Gore-Tex® и подметка Vibram® от световни лидери в производството на обувки за открито, като Columbia, Dolomite, La Sportiva, HOKA, Black Diamond, Kayland, Meindl или The North Face.
Съставянето на подходящия комплект трябва да зависи от сезона, метеорологичните условия и трудността на маршрута. Най-добре е да се обличате в така наречения „луков“ стил – той оставя достатъчно място за регулиране на броя на слоевете в зависимост от метеорологичните условия.
През пролетта и есента/зимата е препоръчително да носите:
Какво трябва да нося, когато отивам в планината през лятото? Летният ви комплект трябва да включва дрехи като:
Съществена част от планинската експедиция е раницата, която ви позволява да опаковате всички неща от първа необходимост и ви помага да ги транспортирате ефективно и да ги съхранявате безопасно. Капацитетът му трябва да се избере в зависимост от характера и продължителността на похода, необходимото оборудване и вашето състояние. Можете да избирате от:
Избягвайте да вземате раница с опция „резервна“. Всеки допълнителен килограм товар в планината може да доведе до по-неефективно ходене. Функционални раници за туризъм, трекинг или катерене, изработени от висококачествени материали, можете да намерите в гамата на реномирани производители на оборудване и облекло за дейности на открито, сред които: The North Face, Columbia, Black Diamond, Thule, Deuter или Ortovox.
Основното оборудване в планината е:
Особено през лятото не забравяйте слънцезащитния крем с ултравиолетови лъчи и репелентите срещу комари и кърлежи.
През зимата за по-трудните маршрути са ви необходими:
Важен елемент от планинската екипировка, макар че за някои може да изглежда като реликва, е традиционната туристическа карта (за предпочитане ламинирана, която ще предпази хартията от влага или разкъсване) и компас. Те трябва да бъдат взети със себе си, в случай че GPS оборудването се повреди или загуби обхват. Освен това използването на карта в телефона бързо изтощава батерията, което е от съществено значение, когато искате да повикате помощ например. За да предотвратите това, снабдете се с powerbank, който освен телефона ви ще ви позволи да зареждате и спортния си часовник или туристическата навигационна система.
Спортната камера ще ви помогне да запишете деня си:
Както през лятото, така и през зимата е важно да носите слънчеви очила с UV филтри (добре е те да блокират UVA и UVB лъчението), за да предпазите очите си от вредното му въздействие (снегът отразява около 80% от UV лъчението). Добре е да вземете със себе си в планината каримата (която ще ви послужи като подложка за седалка или раница), трекинг палки и многофункционално джобно ножче.